Müsli Bar Üretim Hattı

Müsli Bar Üretim Hattı

Müsli Bar Üretim Hattı ile yapılan Müsli bar, ana bileşenleri tahıllar ve kuru meyveler olan sağlıklı ara öğünler ve atıştırmalıklardır. Müsli barın içeriğinde yulaf ve mısır gevreği, tahıl taneleri (genellikle tam tahıllar), çeşitli kabuklu yemişler, tohumlar, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru erik, şekerlenmiş meyveler, kuru elma ve diğer meyveler bulunur. Ayrıca birçok mineral, faydalı asit, lif, lesitin ve çok çeşitli vitaminler içerirler. Müsli barların hazırlanmasında fındık, çikolata veya karamel gibi farklı bileşenler de kullanılabilir. Müsli karışımlarının % 80’ini oluşturan müsli’nin ana hammadde bileşeni, diyet lifi kaynağı olarak işlev gören tahıllardır.

Müsli Bar Üretim Hattı

Müsli barlar, zengin diyet lifi, vitamin ve mineral kaynakları olan yeni nesil fonksiyonel gıdalardır. Besleyici, hafif, besin değeri yüksek ve saklaması kolay olduğu için insanların yanında taşıyabileceği bir atıştırmalık olarak sıklıkla tercih edilir.  Karbonhidrat, protein ve yağ oranı bakımından dengelidir. Tüm besin değerleri doğal yiyeceklerden, şekeri genellikle kuru meyvelerden gelir.

Keskin Makine müsli bar üretim hattı; müsli bar, enerji bar, protein bar, nugat kek gibi ürün gruplarını üreten tahıl gıda üreticileri için özel olarak tasarlanmış olup, paketlemeye hazır halde bar üretimi yapabilir. Bu tahıl gıda barları grubunda ihtiyacınız olan makinelerle seri üretim yapabilmenizi sağlar. Dozajlama, ürün karıştırma (mikserler), silindir grubu ve çiller (soğutma tünelleri), ürün kesme grubunu barındıran müsli bar hattı, talebinize göre çikolata kaplama ve paketleme ekipmanları ile büyütülebilir ve tam otomasyon sağlanabilir.

Keskin Makine müsli bar üretim hattı ilk olarak mutfak grubu ve dozajlama bölümünden başlar. Burada 300 litre kapasiteli kazanlarda, dakikada 35 devir yapabilen mikser ve 1000 devirde çalışan motor sayesinde hammaddelerin ürün reçetesine göre ilk karıştırması yapılır. Ardından ürün karıştırma aşamasında, mikser kolları farklı hızlarda dönebilen U miksere müsli karışımı beslenir. Besleme hızı – 3 metre/dakikadır. Huperde bulunan sensör sayesinde hazne dolduğu zaman otomatik durma özelliğine sahiptir.
Üretim personeline büyük kolaylık sağlayan bu U-mikser; bar karışımları, müsli bar, protein bar, enerji bar üretiminde ileri teknoloji, kolay kullanım ve bakım, güvenilirlik ve kullanımdaki esneklikten ötürü ilk sırada tercih edilmektedir. Devirme özelliği sayesinde, ürün kolaylıkla alınabilir. Yağ cidarı sayesinde ısıyı uzun süre korur ve homojen bir karışım elde edilir. Üretim alanınıza, üretim kapasitesine ve tipine göre ihtiyacınızı mükemmel şekilde karşılayacak büyüklükte ve kapasitede makinelerde üretim yapabilmeniz için, Keskin Makine özel ölçülerde makine imalatı yapabilmektedir.

Keskin Makine silindir grubu ve çiller grubunda 3 adet soğutmalı silindir bulunmaktadır. Besleme haznesi, serme silindiri ve iki adet kalibrasyon silindirinden oluşur. Silindirler gıdaya uygun teflon kaplamalıdır, dolayısıyla herhangi bir yapışma durumu söz konusu olmaz ve ürün kayıplarının önüne geçilir. Üretim bandı da özel poliüretan yapıda olduğu için ürün yapışma sorunu hiçbir yerde yaşanmaz.

Silindir grubunda belirli bir kalınlıkta üretim bandına serilen ürün daha sonra iki silindirden daha geçerek istenilen kalınlığa düşürülmüş olur. Bu iki silindir sayesinde kalınlık kalibre edilerek her bir ürünün eşit kalınlıkta üretilmesi sağlanır. Silindir grubunda ve bant grubunda mevcut olan özel redüktörler sayesinde istenilen kalınlıkta ürün açabilme özelliği bulunmaktadır. Bütün silindirler yükseklik ayarlıdır ve ürün kalınlığını 3 mm’den 30 mm’ye kadar değişen bir yelpazede ayarlamanız mümkündür. Dokunmatik ekranı sayesinde silindir ve bant hareketlerinin arzu edilen değişikliklerini ekrandan kolaylıkla yapılabilirsiniz.

Keskin Makine soğutma tüneli, -10oC ile +15oС’de istenilen sıcaklık aralığında çalışarak ürünün ortam sıcaklığına soğutulmasını sağlar. Otomatik bant hizalama ve merkezlenme mevcuttur. 42 cm bant genişliğinde ve 6m boyunda imal edilmektedir. Talepleriniz doğrultusunda farklı kapasitelerde imalatımız mevcuttur. Soğuk ve kuru hava sirkülasyonu ile soğutma yapan tünel, yüksek izolasyon kabiliyetine sahiptir.

Müsli barların ölçüleri üreticinin ihtiyacına göre değişkenlik gösterebilir. Kesme grubunda bıçaklar bunu kesmeye uygun olarak tasarlanmıştır Burada ürün ilk olarak teflon kaplı yuvarlak bıçaklarla, ikinci aşamada giyotin sistemiyle kesilir. Kesme grubu, ürüne hiçbir zarar vermeden net ve hızlı bir kesim yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. Salınım mekanizması sayesinde dur kalk yapmadan, akan bandın üzerinde kesim yapmaktadır.

Keskin Makine kesme grubu; 15mm’den 150 mm’ye kadar değişen genişlikte ve 50mm’den 300 mm’ye kadar değişen uzunlukta ürünler elde etmenizi sağlar. Bu geniş yelpazede istediğiniz genişlik ve boyda müsli barlar üretip, ürün çeşitliliğini artırmanız mümkündür.  Müsli barlar, Keskin Makine müsli bar üretim hattından çıktığında istenilen kalınlık, uzunluk, geniştik ve gramajda ürünleriniz kesilmiş halde bulunup, paketlemeye hazır durumdadır. Dilerseniz üretim hattına paketleme ekipmanları da dahil edilebilmektedir.

Keskin Makine müsli bar üretim hattı siz değerli tahıl bar üreticilerine tam kapasitede, yüksek verimlilikte ve akan bir bant üzerinde kesintisiz üretim imkanı sağlar. Her bir tahıl bar sizin belirlediğiniz ölçü ve gramajlarda eşit olarak üretilir. Üretim hattında insan faktörü ve dolayısıyla hata payı minimum düzeydedir. Gıdaya temas eden bütün yüzeylerde kullanılan malzemeler ve taşıyıcı bantlar gıda şartnamelerine uygundur. Üretim hattının yönetim sistemi kolay ve pratiktir. Hat üzerindeki setler ve üretim kapasitesi, talepler doğrultusunda değiştirilebilir.

error: İçerik korunmaktadır!!
Bize Yazın!
1
Bize Yazın!
Scan the code
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?